Zarząd Towarzystwa
Krzysztof Kus
Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakoekonomiki i Farmacji Społecznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem Evidence Based Medicine (EBM) i medycznych baz danych (MBD) w lecznictwie otwartym i zamkniętym. W jego kręgu zainteresowań pozostają także ekonomiczne aspekty usług medycznych, wycena i ocena innowacyjnych metod leczenia oraz farmakologia chorób psychicznych. Autor ponad 100 publikacji i opracowań książkowych.
Dominik Golicki
Specjalista zdrowia publicznego, farmakoekonomista, ekspert w zakresie oceny technologii medycznych (ang. health technology assessment, HTA) oraz kwestionariusza EQ-5D. Pracował w Zakładzie Farmakoekonomiki WUM (2006 – 2011). Obecnie – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Z wykształcenia – lekarz (absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, 2001) oraz ekonomista (absolwent kierunku Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2004). Jest członkiem Grupy EuroQol – organizacji non-profit opracowującej instrumenty do pomiaru jakości życia i użyteczności stanu zdrowia (m.in. kwestionariusz EQ-5D). Autor polskich badań preferencji stanu zdrowia (ang. valuation) i norm populacyjnych dla kwestionariuszy EQ-5D-3L oraz EQ-5D-5L. Uczestniczył w opracowaniu norm populacyjnych EQ-5D-5L w Bułgarii oraz Moskwie. Jako Honorary Professor Uniwersytetu Corvinus w Budapeszcie współpracował przy węgierskim badaniu preferencji stanów zdrowia EQ-5D. Współautor ponad 120 raportów oceny technologii medycznych (HTA) oraz kilkunastu opublikowanych przeglądów systematycznych. W 2001 roku wstąpił do Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (PTFE), gdzie pełnił rolę Członka Zarządu w funkcji Sekretarza oraz Skarbnika, a także Przewodniczącego Sekcji Jakości Życia PTFE. Współautor polskiego słownika oraz leksykonu terminów zależnej od zdrowia jakości życia (ang. health-related quality of life, HRQOL). Długoletni członek International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research (ISPOR). Kilkukrotnie nagradzany za prace prezentowane na europejskich kongresach ISPOR (2005, 2006, 2007, 2010). Pracował jako Research Review Committee Co-Chair kongresów ISPOR w Madrycie (2011) oraz Berlinie (2012). Współtworzył wytyczne oceny technologii medycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (2007, 2009). Jest autorem ponad 100 publikacji, w tym ponad 50 zindeksowanych w bazie MEDLINE. Jego prace cytowano ponad 1700 razy.
prof. dr hab. Marcin Czech
Profesor n. med. i n. o zdrowiu, dr. hab. n. ekon., absolwent programu MBA, Studium Ekonomiki Zdrowia UW, Akademii Psychologii Przywództwa, specjalista epidemiologii i zdrowia publicznego, wykładowca Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Matki i Dziecka, gdzie zajmuje stanowisko kierownika Zakładu Farmakoekonomiki oraz kierownikmZespołu ds. Kontroli Zakażań Szpitalnych. Gościnnie wykłada na studiach MBA SGH-WUM, Wydziale Zarządzania UW oraz jako wizytujący profesor na Uniwersytetach w Sofii i w Astanie. W latach 2017-19 był wiceministrem zdrowia nadzorującym i współzarządzającym Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji oraz odpowiadającym za współpracę międzynarodową Polski w zakresie zdrowia.
dr Joanna Lis
Joanna Lis posiada tytuł doktora biostatystyki i modelowania komputerowego (sieci neuronowe, AI) w medycynie, tytuł magistra matematyki i fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz tytuł Executive MBA z Wyższej Szkoły Biznesu i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dr Lis była adjunktem w Instytucie Biocybernetyki i Inzyżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego dla lekarzy (CMKP), a także zajmowała różne stanowiska kierownicze w obszarze ekonomiki zdrowia w Johnson & Johnson, Eli Lilly i Sanofi. Aktywnie rozwija zastosowania farmakoekonomiczne i zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji w Market Access w Sanofi w Centralnej i Południowej Europie. Pełniła funkcję dyrektora w Zarządzie ISPOR (Board of Directors International Society for Pharmacoeconomics & Outcome Research) w latach 2016-2018, gdzie miała wpływ na rozwój farmakoekonomiki na poziomie międzynarodowym, a także jest aktywnym członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (PTFE), gdzie w latach 2012-2016 pełniła funkcę Prezesa Zarządu. Opublikowała ponad 100 artykułów z dziedziny ekonomiki zdrowia. Jest współautorką książek: „Pricing: ceny leków, negocjacje i umowy o podziale ryzyka”, „Polityka ubezpieczeń zdrowotnych i koszyki świadczeń: przegląd rozwiązań” oraz raportów: „Koszty pośrednie w HTA: metody i rekomendacje”, „Umowy o podziale ryzyka w Polsce”. Jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Journal of Health Policy and Outcomes Research” oraz wykładowcą w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
dr Michał Jachimowicz
Z podstawowego wykształcenia chirurg stomatolog, posiada doświadczenie zawodowe pracy zarówno jako nauczyciel akademicki, lekarz w szpitalu publicznym, lekarz w niepublicznej służbie zdrowia, jak i po stronie płatnika publicznego w kasie chorych, a także w firmach farmaceutycznych. W roku 2012 uzyskał tytuł MBA w zakresie Zarządzania i Oceny Technologii Medycznych. Dziś w pracy zawodowej jako założyciel firmy MAHTA zajmuje się oceną technologii medycznych pod względem ich skuteczności, bezpieczeństwa i opłacalności, sposobami ich finansowania w różnych modelach systemów ubezpieczeń zdrowotnych i sposobami poprawy efektywności funkcjonowania rodzimego systemu ochrony zdrowia.
dr Ewa Bandurska
Doktor habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, z wykształcenia magister zdrowia publicznego i ekonomii. Wieloletni pracownik badawczo-dydaktyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prodziekan ds. jakości kształcenia i praktyk studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu z IMMiT GUMed, kierownik Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia GUMed oraz kierunku Zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia. Pomysłodawca unikatowego modelu kształcenia studentów kierunku zdrowie publiczne I oraz II stopnia z zakresu farmakoekonomiki. Ekspert zewnętrzny licznych organizacji krajowych i zagranicznych, przede wszystkim w obszarze ekonomiki zdrowia i zdrowia publicznego. Autor licznych publikacji naukowych dotyczących analiz efektywności kosztowej, cyfryzacji w ochronie zdrowia oraz opieki zintegrowanej.
dr hab. Maciej Niewada
Farmakolog kliniczny, neurolog; W 1997 roku ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny na Wydziale Lekarskim, a w 2000 Szkołę Główną Handlową. Od 1997 roku pracuje w Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. W latach 2000-2006 był asystentem w II Klinice Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Od 2009 roku pełni funkcję Prezesa firmy HealthQuest. Członek ISPOR Policy Outlook Committee I przewodniczący ISPOR CEE Consortium Research Committee. Jest współautorem wytycznych w zakresie oceny technologii medycznych, raportów oceny technologii medycznych, analiz kosztów, badań epidemiologicznych oraz dotyczących jakości życia i użyteczności.
Maciej Miłkowski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1997) oraz studiów MBA z zakresu zarządzania i ekonomiki technologii medycznych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Początkowo pracownik Polskiego Banku Inwestycyjnego. Współtwórca Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych w 1998 roku, gdzie pełnił rolę członka zarządu ds. ekonomiczno-administracyjnych oraz dyrektora finansowego. W latach 2002–2005 kierownik NZOZ Europejskiej Kliniki Rehabilitacji Victoria. Następnie, w okresie 2005–2007, pełnomocnik ds. finansowo-księgowych i wicedyrektor ds. ekonomicznych w Instytucie Matki i Dziecka. Od czerwca 2007 do stycznia 2016 roku wicedyrektor ds. ekonomicznych w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W lutym 2016 roku zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. finansowych, funkcję tę sprawował do 2018 roku. Od czerwca 2018 roku wiceminister zdrowia, odpowiedzialny za ubezpieczenia zdrowotne i nadzór nad Narodowym Funduszem Zdrowia. Później nadzorował politykę lekową. W lipcu 2020 roku przymusowo urlopowany. W grudniu 2023 roku zakończył pełnienie funkcji wiceministra, by w styczniu 2024 roku ponownie objąć to stanowisko w trzecim rządzie Donalda Tuska. W maju 2024 roku zakończył pracę w rządzie. Obecnie wicedyrektor ds. finansowych Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego
Joanna From
Dyrektor Biura Zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego – absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, menedżer podmiotów leczniczych. Jest związana z Polskim Towarzystwem Farmakoekonomicznym od 2008 roku, regularnie jest organizatorem logistycznym konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego oraz wydarzeń organizowanych przez Journal of Health Policy & Outcomes Research (JHPOR)